+۹۸-۵۱-۳۸۴۰۱۳۳۵
 • سودآوری سرمایه‌گذاری در صنعت هتل‌سازی

  ۱۳۹۵/۰۷/۲۷
  تعداد نظر :(#)

  سودآوری سرمایه‌گذاری در صنعت هتل‌سازی


  دکتر علی‌اصغر شالبافیان
  عضو هیات‌مدیره گروه هتل‌های هما و دبیر کمیته علمی همایش


  نقش‌آفرینی گردشگری در اقتصاد کشورها سبب شده تا چشم امید جهانیان به این صنعت نو‌پا دوخته شود. بر اساس آخرین گزارش‌های «سازمان جهانی گردشگری» و «شورای جهانی سفر و گردشگری»، صنعت گردشگری در حدود ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان یعنی چیزی در حدود ۷ میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار آمریکا را شامل می شود.

 • در حال حاضر، ۲۸۳ میلیون و ۵۷۸ هزار نفر به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم در فعالیت های گردشگری شرکت دارند. به‌عبارت دیگر، از هر ۱۱ شغل در سطح جهان، یک شغل در ارتباط با گردشگری است.

  از سوی دیگر، آمارهای جهانی نشان می دهد که شمار گردشگران بین المللی هم در حال افزایش است.

  بر این اساس، میزان گردشگران ورودی در کشورهای جهان از ۲۵ میلیون نفر در سال ۱۹۵۰ به یک میلیارد و ۱۸۶ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ رسیده است. علاوه بر رشد تعداد گردشگران بین المللی، میزان درآمدهای ناشی از گردشگری نیز در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است؛ به‌طوری که میزان درآمد ناشی از گردشگری بین-المللی از ۲ میلیارد دلار در سال ۱۹۵۰ به یک‌هزار میلیارد و ۲۶۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است.

  بر اساس آخرین گزارش سازمان جهانی گردشگری تعداد گردشگران ورودی، کشورهای فرانسه، ایالات متحده امریکا و اسپانیا به ترتیب سه جایگاه نخست را به خود اختصاص داده-اند، اما سه جایگاه اول از نظر میزان درآمدهای حاصل از گردشگری به ترتیب به کشورهای ایالات متحده، چین و اسپانیا تعلق دارد.

  شورای جهانی سفر و گردشگری به ارایه پیش بینی هایی در مورد کلیدی‌ترین شاخص های اقتصاد گردشگری پرداخته است. بر این اساس روند صعودی نقش‌آفرینی گردشگری در تولید ناخالص داخلی ادامه خواهد داشت تا جایی که کمک گردشگری به تولید ناخالص داخلی ۷هزار و ۱۷۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ به ۱۴ هزار و ۵۵۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۶ خواهد رسید.

  پیش بینی های شورای جهانی سفر و گردشگری نشان می دهد که تمایل برای سرمایه گذاری در صنعت گردشگری در حال افزایش است، تا جایی‌که سرمایه ۷۷۴ میلیارد دلاری گردشگری در سال ۲۰۱۵ به چیزی بالغ بر یکهزار و ۶۸۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۶ خواهد رسید.

  وضعیت موجود گردشگری در ايران

  بر اساس گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری، گردشگری امسال توانسته چیزی در حدود ۲۷ میلیارد و ۳۴۱ میلیون دلار در تولید ناخالص داخلی کشور ایران سهم داشته باشد و یکهزار و ۳۹۸ هزار نفر را به‌صورت مستقیم یا غیر مستقیم در فعالیت‌های مرتبط با این حوزه درگیر کند. در حدود ۱/۳ درصد از کل سرمایه کشور یعنی در حدود ۳ میلیاد و ۳۰۷ میلیون دلار به گردشگری تخصیص یافته است.

  از این رو می توان گفت که ۶/۹۲ درصد از کمک‌ مستقیم گردشگری به تولید ناخالص داخلی در ارتباط با گردشگران داخلی و تنها ۴/۷ درصد از دریافتی آن ها، مربوط به گردشگران ورودی به کشور بوده است.

  علاوه بر این، بیشتر گردشگران ورودی، متعلق به کشورهای همسایه و منطقه هستند که کشورهای عراق، آذربایجان و افغانستان مبدا بسیاری از گردشگران ورودی به ایران به شمار می روند.

  ایران در رتبه ۹۷ رقابت‌پذیری گردشگری در مقایسه با کشورهای جهان

  بر اساس شاخص‌های آخرين گزارش «رقابت‌پذیری سفر و گردشگری»، ایران در میان ۱۴۱ کشور ، رتبه ۹۷ را دارد. در میان ارکان رقابتی ایران، بهترین عملکرد متعلق به رکن رقابت‌پذیری قیمتی با رتبه یک است و ضعیف‌ترین عملکرد به رکن محیط کسب‌و‌کار و رکن زیرساخت خدمات گردشگری، با رتبه ۱۱۹ تعلق دارد

  .
  بنا بر پیش بینی شورای جهانی سفر و گردشگری، نقش گردشگری در تولید ناخالص داخلی کشور در حال افزایش است؛ به طوری که این شاخص از ۲۷میلیارد و ۳۴۱ میلیون دلار در سال ۲۰۱۵ به ۴۹میلیارد دلار در سال ۲۰۲۶ خواهد رسید

  .
  نقش گردشگری در اشتغال زایی کشور در سال های آتی نیز پر‌رنگ‌تر خواهد بود؛ سهم گردشگر از اشتغال کشور از ۶۱/۵ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۱/۶ درصد در سال ۲۰۲۶ خواهد رسید.

  حجم سرمایه معطوف به گردشگری در کشور از سه میلیارد و ۳۰۷ میلیون دلار در سال ۲۰۱۵ به شش میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۲۶ افزایش می یابد که نشان از افزایش تمایل به توسعه گردشگری در کشور از یک سو و توجیه‌پذیر بودن سرمایه‏گذاری در این صنعت، از سوی دیگر دارد.

  ۳۵درصد هتل‌های ایران یک‌ستاره هستند

  بیشتر هتل‏های کشور یک و ۲ ستاره (۴۰درصد+۲۸درصد) و تنها ۳ درصد از هتل‏ها پنج ستاره هستند. این موضوع نشان می-دهد که کشور به لحاظ کیفیت هتل از وضع مطلوبی برخوردار نیست.

  منبع دیگری که پایین بودن کیفیت هتل‏ها در ایران را تایید می‌کند، گزارش رقابت پذیری سفر و گردشگری مجمع جهانی اقتصاد است. همانطور که اشاره شد، بر اساس آخرین گزارش، ایران به لحاظ «زیرساخت خدمات گردشگری» وضعیت مطلوبی ندارد (رتبه ۱۱۹ ام در میان ۱۴۱ کشور).

  در این میان، وضعیت «تعداد اتاق هتل برحسب هر صد نفر» نیز به‌عنوان یکی از گویه های رکن «زیرساخت خدمات گردشگری» از نقاط ضعف گردشگری ایران به حساب می‌آید. (رتبه ۱۱۳ در میان ۱۴۱ کشور(

  بنابراین می توان ادعا کرد که ایران در میان کشورهای رقیب و منطقه از لحاظ وضعیت هتل‏ها در سطح مطلوبی قرار ندارد و رقابت موفق در صنعت گردشگری منوط به توجه بیشتر به این زیرساخت است.
 • Share this article on the social networks

 • Your Name:

  Your Message:
Latest News

Most Viewed News

Most Popular News

کلمات کلیدی
رزرو هتل


Copyright @ 2011 SeeBarg Hotel.All Rights Reserved
طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
icon icon icon icon icon icon icon icon icon icon