+۹۸-۵۱-۳۸۴۰۱۳۳۵
  •  بن‌بست اسکان گردشگر در پاسارگاد/شهر باستانی ایران هتل ندارد

    ۱۳۹۵/۰۹/۰۲
    تعداد نظر :(#)

    بن‌بست اسکان گردشگر در پاسارگاد/شهر باستانی ایران هتل ندارد


    پنجمین اثر ایران در فهرست جهانی یونسکو در شهری واقع شده که از داشتن یک هتل محروم است.

  • پنجمین اثر ایران در فهرست جهانی یونسکو در شهری واقع شده که از داشتن یک هتل محروم و مراکز اقامتی آن محدود به دو تا سه اقامتگاه بومگردی و یک سایت عشایری است، سخن از شهرستان پاسارگاد، پایتخت شکوه عظمت ایران زمین است.

    در میان جاذبه‌های تاریخی استان فارس مجموعه میراث جهانی پاسارگاد جایگاهی خاص و بی‌نظیر دارد و از بناهایی است که گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به خود جذب می‌کند در چند سال اخیر جشن نوروز همراه با فعالیت‌های فرهنگی مختلف در کنار این مجموعه برپا می‌شود.

    مجموعه میراث جهانی پاسارگاد شامل آرامگاه کوروش، کاخ‌های دروازه، بارعام، اختصاصی و بنای برج سنگی (آتشکده)، دژ (تل تخت)، باغ شاهی، پل و محوطه مقدس است، این مجموعه ارزشمند در ۱۶ تیرماه ۱۳۸۳ به عنوان پنجمین اثر ایران در فهرست آثار جهانی (یونسکو) به ثبت رسید.

    سالانه ۵۰۰ هزار گردشگر داخلی و خارجی در پاسارگاد

    محمد نصیری حقیقت، رئیس میراث فرهنگی پاسارگاد در گفت‌وگو با تسنیم از حضور ۵۰۰ هزار گردشگر داخلی و خارجی به این شهرستان خبر می‌دهد و از لزوم ساخت مراکز اقامتی و هتل در این شهرستان سخن می‌گوید.

    بنا به گفته وی در حال حاضر مراکز اقامتی پاسارگاد منحصر به ۳ اقامتگاه سنتی و یک سایت عشایری است و با توجه به مسافت شیراز تا پاسارگاد ساخت یک هتل در این شهرستان می‌تواند امکان اقامت گردشگران به ویژه گردشگران خارجی را فراهم کند.

    نصیری در بیان دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهرستان به اکوتوریسم یا گردشگری طبیعی اشاره می‌کند. رئیس اداره میراث فرهنگی پاسارگاد جاذبه‌های طبیعی تنگه بلاغی، چشمه عبدالهی، چشمه چاه‌بید و کوچه‌باغ‌های زیبای سعادت‌شهر را از جمله جاذبه‌های طبیعی این شهرستان می‌داند که در صورت وجود مراکز اقامتی می‌تواند علاقه‌مندان به خود را به پاسارگاد جذب کند.

    وی به مرمت یکی از کاروانسراهای قدیمی پاسارگاد نیز اشاره می‌کند که بناست پس از مرمت به عنوان یک مرکز اقامتی سنتی مورد استفاده قرار گیرد.

    افزایش ظرفیت اقامتی با ساخت هتل در پاسارگاد

    محمدکاظم بهادری‌پور، رئیس گروه تاسیسات و موسسات گردشگری استان فارس در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: در حال حاضر گردشگران خارجی که برای بازدید از پاسارگاد می‌روند به دلیل بعد مسافت از شیراز برنامه فشرده‌ای را تجربه می‌کنند و بازدید آنها از پاسارگاد منحصر به مجموعه تاریخی این شهرستان می‌شود.

    به باور وی در صورتی که سرمایه‌گذاران برای ساخت هتل در این شهرستان اقدام کنند سبب اقامت گردشگران خارجی در پاسارگاد می‌شوند و این امر علاوه بر سودآوری برای سرمایه‌گذار، ظرفیت اقامتی گردشگران در استان را افزایش می‌دهد.

    توجه به ظرفیت‌های گردشگری دیگر شهرستان‌ها

    نکته دیگری که بهادری‌پور به آن اشاره می‌کنداین است که ساخت هتل در شهرستان پاسارگاد سبب رونق گردشگری در شهرستان‌های اطراف آن نظیر ارسنجان می‌شود. وی می‌گوید: در حال حاضر بازدید گردشگران خارجی منحصر به آثار شناخته شده تاریخی مانند تخت جمشید و پاسارگاد شده است و ظرفیت‌های دیگر شهرستان دیده نمی‌شود.

    از سال گذشته پروژه‌ای برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری پاسارگاد تحت عنوان منطقه نمونه بین‌المللی گردشگری پاسارگاد تعریف شد. طرح‌های مطالعاتی این پروژه با مشارکت سازمان میراث فرهنگی و مسئولان شهرستان شروع و به گفته نصیری طرح توجیهی و مطالعاتی آن انجام شده و برای شروع عملیات اجرایی باید سرمایه‌گذار ورود کند.

    این پروژه می‌تواند نقطه عطفی برای بهبود زیرساخت‌های گردشگری در شهرستان پاسارگاد باشد و علاوه بر بهسازی و ساماندهی منطقه تاریخی پاسارگاد مقدمه‌ای برای ورود سرمایه‌گذاران برای ساخت هتل در این شهرستان تاریخی باشد.
  • Share this article on the social networks

  • Your Name:

    Your Message:
Latest News

Most Viewed News

Most Popular News

کلمات کلیدی
رزرو هتل


Copyright @ 2011 SeeBarg Hotel.All Rights Reserved
طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
icon icon icon icon icon icon icon icon icon icon