+۹۸-۵۱-۳۸۴۰۱۳۳۵
 • واراناسی؛ شهر مردگان

  ۱۳۹۵/۱۲/۲۶
  تعداد نظر :(#)

  واراناسی؛ شهر مردگان


  واراناسی یا شهر مردگان در حاشیه رود گنگ در هندوستان قرار گرفته است
  در این مقاله از تور مجازی، از شهر واراناسی (Varanasi) یا بنارس می‌گوییم. ابتدا با چند پاراگراف درباره تاریخ و فرهنگ این شهر شروع می‌کنیم و پس از آن برداشت شخصی عکاس تیم ایرپانو (Dmitry Moiseenko) از سفرش به هندوستان و شهر واراناسی را می‌آوریم.

 • شهر باستانی واراناسی یکی از جالب‌ترین و، احتمالا، خاص‌ترین جاذبه‌ی هندوستان است. شهرت واراناسی نه تنها از معماری آن بلکه از تاریخ و نقش مهم آن در آیین هندو می‌آید.

  این شهر به همان اندازه برای هندوها اهمیت دارد که واتیکان برای کاتولیک‌ها و مکه برای مسلمانان. طبق افسانه‌ها، یکی از خدایان هندو به نام شیوا، حدود ۵ هزار سال پیش واراناسی را بنا نهاد. در فلسفه هندو، این شهر را «مرکز زمین» می‌دانند و بسیاری از آداب و رسوم مذهبی در اینجا و در اطراف گهات (رشته‌کوهی در شبه جزیره هندوستان و یکی از ۱۰ کانون اصلی تنوع زیستی جانوری در جهان) انجام می‌شوند. هندوها گهات را «مسیری آسمانی» می‌دانند. گهات در چند شهر دیگر در حاشیه رودخانه مقدس هند وجود دارد؛ با این حال، تنها در واراناسی است که در امتداد ساحل سمت چپ رودخانه گنگ گهات دیده می‌شود و اینجا در آیین هندو بسیار شناخته شده است.
  در مجموع ۸۴ گهات در واراناسی وجود دارد. روزانه، بیش از ده هزار نفر در آب گنگ به انجام فریضه تطهیر می‌پردازند. هر شب یک مراسم قربانی در گهات دشاشومید (Dashashwamedh) انجام می‌شود. هندوها از سراسر کشور برای انجام فرائض دینی به این شهر می‌آیند و انبوهی از گردشگران در بهت و شگفتی به تماشای این مراسم نفس‌گیر و هیجان‌انگیز می‌پردازند.

  از دیگر جاذبه‌های واراناسی حدود ۲۳,۰۰۰ معبد هندو است. البته، این معابد در گذشته نه چندان دور به جای معابد باستانی که در طول درگیری‌ها و نبردهای مختلف تخریب و در کل نابود شده بودند ساخته شده‌اند.

  مهم‌ترین و معروف‌ترین عبادتگاه هندو معبد «کاشی ویشوانا» (Kashi Vishwanath) یا معبد طلایی است که در منطقه گودلیا (Godolia) شهر قرار دارد. در سال ۱۸۳۵ سقف معبد با ۸۲۰ کیلو طلای خالص اندود شد. معبد الهه دورگا (Goddess Durga Temple) که در قرن هجدهم ساخته شده نیز از معروف‌ترین معابد واراناسی است. تنها معبد چوبی شهر به سبک نپالی (الهام گرفته از معبد Pashupatinath در کاتماندو) در گردنه لالیتا ساخته شده است و از جانب خانواده سلطنتی نپال حمایت می‌شود. چوب‌های نفیس استفاده شده در معبد مستقیما از نپال به اینجا آورده شده است.

  کلیساهای مسیحی و مساجد مسلمانان نیز در واراناسی وجود دارد. همچنین، شهر برای پیروان بودا از اهمیت والایی برخوردار است: می‌گویند گوتامای بودا پس از تبدیل شدن به یک روشنفکر اولین بار در سارنات، حومه واراناسی، شروع به تدریس کرد. امروزه، سارنات با وجود معابد بودایی و صومعه‌های متعدد زیارتگاهی برای تمام بودایی‌های سراسر جهان است.

  آثار معماری مذهبی تنها جاذبه‌های واراناسی نیستند. ابریشم معروف باراناسی (baranasi) که یکی از باکیفیت‌ترین ابریشم‌های سراسر هند است در اینجا تولید شد. الگوها و طرح‌های جالب از طلا و نقره از نشانه‌های این نوع ابریشم است. ساری‌های دوخته شده از جنس این ابریشم بسیار پرطرفدار است. به همین دلیل کارخانه‌های تولیدی متعدد در واراناسی و حومه‌ی آن وجود دارد و ده‌ها هزار نفر در این صنعت مشغول به کار هستند.

  و در آخر باید اضافه کنم که واراناسی یک مرکز مهم آموزشی در هند هم است. این شهر ترکیبی منحصربه‌فرد از باستان و مدرنیته، آداب و رسوم سنتی و پیشرفت و ترقی و مرگ و حیات است.
 • Share this article on the social networks

 • Your Name:

  Your Message:
Latest News

Most Viewed News

Most Popular News

کلمات کلیدی
شهر مردگان


Copyright @ 2011 SeeBarg Hotel.All Rights Reserved
طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
icon icon icon icon icon icon icon icon icon icon