+۹۸-۵۱-۳۸۴۰۱۳۳۵
 • طبقه بندی انواع هتل ها

  ۱۳۹۶/۰۱/۰۹
  تعداد نظر :(#)

  طبقه بندی انواع هتل ها


  هتل ها را می توان با توجه به عوامل زیر طبقه بندی نمود :  طبقه بندی بر اساس مدت زمان اقامت

  ۱) پانسیون = از ۱ ماه تا ۱ سال

  ۲) نیمه پانسیون = از ۱ روز تا ۱ ماه

  ۳) ترانزیت = کمتر از ۲۴ ساعت

 • طبقه بندی بر اساس مکان

  1- هتل ترانزیت : در پایانه ها قرار دارد . قیمت مناسب و حداکثر مدت اقامت 24 ساعت است .

  2- هتل مرکز شهر : (Down Town ) رفاه بالا و امکانات مناسب دارد و به وسایل حمل و نقل شهری متصل است .

  3- هتل حومه شهر : ( Suburb ) امکانات متعادل ، در ورود و خروج شهر دارد . قیمت مناسب و اقامت کم است .

  4- هتل سلامت : ( ( Healthy از لحاظ قیمت به جز آن هایی که تحت نظر شرکت خاصی هستند ، قیمت بالا دارند . تجهیزات پزشکی بالا و در مناطق خوش آب و هوا می باشد . مانند کشور مجارستان .

  5- هتل ورزشی : مانند هتل در دهکده های ورزشی که تیم های ورزشی مهمان آن ها هستند و هماهنگی از طریق سازمان ورزشی می باشد .

  6- هتل چرخدار : با قبول این شرط که در جایی اسکان دارند و اینکه مکان الزاما ً در مناطق صعب العبور و کوهستان ها است .  طبقه بندی بر اساس تعداد اتاق

  1)هتل های کوچک ( Small) = 25 اتاق

  2)هتل های متوسط ( Medium) = 26 تا 100 اتاق

  3)هتل های بزرگ ( Large) = 101 تا 300 اتاق

  4)هتل های خیلی بزرگ ( Grand) = 301 تا 1500 اتاق

  5)هتل های خیلی خیلی بزرگ ( Mega) = بالاتر از 1500  طبقه بندی بر اساس طرح های ارائه شده

  1)هتل آمریکایی = شامل : اقامت ، صبحانه ، ناهار و شام است .

  2)هتل نیمه آمریکایی = شامل : اقامت ، صبحانه ، ناهار یا شام است .

  3)هتل بین المللی = شامل : اقامت و صبحانه است .

  4)هتل اروپایی = شامل : فقط اقامت است .  طبقه بندی بر اساس سرویس دهی

  1- هتل اقتصادی Economy ) : ) سرمایه گذاری پایین با بیشترین سود که معمولا ً در حاشیه شهر ساخته می شود .

  2- هتل نیمه اقتصادی : ( Semi Economy) امکانات بیشتری دارند ، اما در سطح استاندارد نیستند . از لحاظ قیمت نیز بالاتر از اقتصادی است .

  3- هتل درجه یک : ( First Class) مطابق با استاندارد جهانی می باشد و از لحاظ طبقه بندی مورد تأیید WTO می باشد و دارای کلیه امکانات تعریف شده در هتل های بین المللی است .

  4- هتل لوکس : ( Luxury) فراتر از حد استاندارد جهانی می باشد . مانند برج العرب .  طبقه بندی بر اساس نوع مهمان :

  اغلب در بیان و محاوره از اصطلاحاتی مانند هتل های تجاری ، خانوادگی و یا هتل مخصوص گروهها استفاده می شود ، این نوع طبقه بندی به بستگی به نوع مهمان دارد.

  - هتل های تجاری : بیشتر به بازرگانان سرویس داده و از طرح اروپایی پیروی می کنند .

  - هتل های خانوادگی: بیشتر در شهرهای توریستی و تفریحی واقع شده و از طرح امریکایی تبعیت می کنند .

  - هتل های گروها: بیشتر مورد استفاده شرکت کنندگان در سمینارهای بزرگ کنفرانس ها ، گروها و نورها می باشند و از طرح آمریکایی الگو می گیرند .

  - هتل کلینیک: طرح سازمان و نوع امکانات موجود در این هتل ها به صورتی است که بیشتر توسط بیماران و معلولین مورد استفاده قرار می گیرد .  طبقه بندی بر اساس مدت اقامت LENGTH OF STAY

  در این طبقه بندی ، هتل ها به سه دسته تقسیم می شوند .

  -هتل های ترانزیت: مهمانان معمولاً برای یک روز و گاهی اوقات حتی کمتر از یک روز در این گونه هتل ها اقامت می گزینند (مانند هتل های اطراف فرودگاه )

  - پانسیون : میهمانان با عقد قرار داد اجاره حداقل به مدت یک ماه در آنجا اقامت می کنند .

  - نیمه پاسیون : دارای هر دو خصوصیات ذکر شده بالاست و مهمانان می توانند بر حسب نیاز مدت اقامت خود را تعیین کنند .  طبقه بندی براساس امکانات ارائه شده Feasibility & Servicing

  امکانات موجود یک هتل می تواند مهمترین ملاک برای طبقه بندی هتل باشد ، برخی از کشورها از سیستم ستاره استفاده می کنند. مثلاً یک هتل پنج ستاره باید دارای امکاناتی مانند اتاق های مفروش با حمام، دستشوئی، آب گرم و سرد، تهویه مرکزی، کانال موسیقی ، کلوپ ورزشی، استخر شنا، امکانات و وسائل ورزشی، مراکز تجاری، رستورانهای مختلف همراه با سالن پذیرایی و نوشیدنی ها و آبمیوه ها و کافی شاپ ، رستوران مخصوص و غیره باشد .

  اینها فقط تعدادی از معیارهای لازم به منظور کسب ستاره هستند و هر چه امکانات هتل کمتر باشد تعداد ستاره ها نیز کمتر می شود که ممکن است به دلایل زیاد از جمله هزینه بالا و نوع فعالیت هتل باشد .

  هتل ها را براساس امکانات ارائه شده می توان به طریق زیر نیز طبقه بندی کرد .

  - هتل های اقتصادی یا با سرویس محدود: این نوع هتل ها دارای حداقل امکانات اقامتی و بهداشتی مورد نیاز بوده وقیمت اتاق ها حدودا 45% از هتل های درجه یک کمتر می باشد . این هتل ها اتاق را بدون ارائه سرویس غذا و نوشابه می فروشند و برای صرفه جویی دارای پرسنل کمتری بوده و از بل بوی و دربان استفاده نمی کنند .

  - هتل های نیمه اقتصادی : ترکیبی از بافت هتل های فول سرویس و هتل های اقتصادی توام با صرفه جویی در هزینه ها بوده و دارای سالن های غذا خوری ، ظاهری زیبا و سرویس و امکاناتی مناسب هستند . گرانترین اتاق های این نوع هتل ها دارای چشم اندازی زیبا و در مکانی راحت و آرام قرار دارند.

  - تمام سوئیت:در اینجا تمامی اتاق ها از نوع سوئیت می باشند که اتاق سوئیت بعداً شرح داده می شود .

  - هتل های درجه یک: هتل های تقریبا لوکس با پرسنل کار آزموده و امکانات بسیار خوب برای صرف غذا و نوشابه می باشند . این هتل ها معمولا دارای سوئیت های لوکس ، دو یا سه رستوران و یک سالن پذیرایی با نوشیدنی و آبمیوه می باشند .

  - هتل های مجلل: هتل های لوکس یا دو لوکس نامیده می شوند و دارای بهترین استاندارد در کارائی ، سرویس غذا و نوشابه و راحتی مهمانان می باشند .  هتل های خاص

  1)هتل بوتیک : به نوعی طراحی هتل های جدید اطلاق می شود که امبیانش آن هنری و ممکن است به صورت یک گالری تزئین شده باشد . متراژی کوچک ، مهمانان خاص و محدود و تعداد اتاق ها تا80 باب می باشد . مشهورترین نمونه این هتل ها توسط پاریس هایت ساخته شده است .

  2)هتل تخصصی ویژه : این نوع از هتل ها ساختار، دکوراسیون ، رنگ بندی و طراحی بی نظیر و ویژه ای دارد . در نگاه اول فوق العاده جذاب ، اما به دلیل منافات با روحیه اغلب مردم و غیرعادی بودن تمایل به اقامت طولانی مدت را از بین برده و تعداد مهمانان کم و ویژه ای را می طلبد . نظیر این هتل در آلمان توسط طراح آلمانی ساخته شده که شامل اتاق های وارونه ، تخت های شبیه تابوت و اتاقی شبیه سلول زندان است .  طبقه بندی بر اساس ساختار

  1) هتل شخصی : ( Special ) اینگونه هتل ها معمولا ً توسط یک فرد تأسیس می شود و مالکیت آن نیز تحت اختیار وی می باشد که به 2 دسته موظف و غیر موظف تقسیم می شود .

  هتل موظف وغیر موظف :

  - هتل هایی که فرد سرمایه گذار و یا مالک هتل ، مدیریت هتل را نیز بر عهده دارد را موظف می گویند . ( مانند هتل قصر)

  - در هتل غیر موظف ، مالک ، فردی را به عنوان مدیر استخدام می کند . ( مانند هتل توتیا )

  2) هتل خانوادگی : ( Family ) این هتل ها در عین اینکه شخصی هستند ، توسط افراد یک خانواده اداره می شوند . مثلا ً پدر خانواده مدیر هتل و ... .

  3) هتل زنجیره ای : ( Chain ) این هتل ها توسط یک فرد و یا شرکت ( شخصیت حقیقی و حقوقی ) و یا تلفیقی از این دو می باشد و شعبات متعددی در داخل کشور ( زنجیره های ملی ) و یا در سطح جهان ( زنجیره های بین المللی ) دارد . مثل هیلتون ، هایت و شرایتون ( بین المللی ) ، پارسیان ، بنیاد و همگام آریا ( ملی ) .

  4)هتل کارتل ( Cartel ) این هتل ها از تلفیق چند شرکت بزرگ بوجود می آیند که به نوعی تأمین کنندۀ روند سیاست هتلداری در منطقه می باشد . بزرگترین هتل کارتل Apple ABM , RCI .

  مزایای کاراتل : می توانیم به نتیجه ای واحد که صرفه جویی و کاهش هزینه و یا کاست کنترل می باشد برسیم ، چرا که تمامی موارد ذکر شده برای تمامی شرکت ها اعمال می شود و از لحاظ صرفه جویی زمانی در این موارد نیز دارای مزیت می باشد .  طبقه بندی بر اساس ساختارهای کارکردی

  1- هتل تفریحی: ( Resort ) اینگونه اماکن اقامتی در مناطق خوش آب و هوا و یا مکان هایی که به عنوان مراکز تفریحی مشغول شده اند ساخته می شود . مهمانان آن افراد سطح بالای جامعه ، و از لحاظ قیمت در سطح بالا هستند و خدمات تفریحی داخل هتل بسیار گسترده می باشد . ( هتل برج العرب )

  2- هتل زنان : ( Women ) اینگونه هتل ها مخصوص بانوان است . پرسنل آن تمامی زن ، و اولین بار در آمریکا و دومین بار در عربستان ساخته می شود .

  3- هتل جوانان : ( Teenager ) اینگونه هتل ها مخصوص افراد جوان و نوجوان می باشد که معمولا ً مهمانان با لباس اسپرت تردد دارند و موزیک انرژیک مد روز به گوش می رسد . در مکان های تفریحی وجود دارد و نظارت بر این محیط بسیار بالاست .

  4- هتل سلامت : ( ( Healthy این هتل ها در اماکن خوش آب و هوا و آرام ساخته می شود و یا در کنار مراکز آب درمانی که دارای تجهیزات پزشکی و تیم پزشکی نیز است .

  5- هتل بین المللی : ( International) این هتل ها به تأیید سازمان جهانگردی رسیده است .

  6- هتل چرخدار : قابل جابجایی بوده و در اماکنی که امکان احداث هتل وجود ندارد می سازند و معمولا ً در مؤسسات توریستی ، آشپز، راننده و راهنما نیز دارد .

  7- هتل روان : هتل هایی که مانند ترن یا کشتی در حال حرکت می باشد و امکان مسافرت و اسکان دارد .

  مانند : میرزا کوچک خان و کویین مارین 2.

  8- هتل آپارتمان : این هتل ها از واحدهای کوچک تشکیل شده اند که امکان پخت و پز در واحد است و امنیت بالا و قیمت مناسبی هم دارد . مانند هتل آپارتمان چهل پنجره و قصر .
 • Share this article on the social networks

 • Your Name:

  Your Message:
Latest News

Most Viewed News

Most Popular News

کلمات کلیدی
طبقه بندی هتلها


Copyright @ 2011 SeeBarg Hotel.All Rights Reserved
طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
icon icon icon icon icon icon icon icon icon icon