+۹۸-۵۱-۳۸۴۰۱۳۳۵
 • ادامه سنگ‌اندازی‌های روزنامه جوان بر سر راه هتلداران

  ۱۳۹۵/۰۵/۰۴
  تعداد نظر :(#)

  ادامه سنگ‌اندازی‌های روزنامه جوان بر سر راه هتلداران


  روزنامه جوان در ادامه مسیر قبلی خود، این‌بار نیز با انتشار گزارشی، اقدامات سازمان میراث‌فرهنگی و هتلداران بخش خصوصی در راستای احداث هتل‌های مدرن ۵ ستاره در سراسر کشور را را در تضاد با شرایط اقتصادی کشور معرفی کرد. بایستی دید هدف نهایی این رسانه از انتشار چنین مطالبی و طرح این‌گونه انتقادات نسبت به عملکرد هتلداران چیست و از سوی دیگر واکنش هتلداران نسبت به این موضوع چه خواهد بود؟

 • متن کامل گزارش روزنامه جوان در این رابطه به شرح زیر است:


  در حالی چند روز پيش رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از توافق با ترکیه و آلمان برای ساخت ۱۰ تا ۱۵ هتل ۵ ستاره با برند و تابلوی خارجی برای رونق گردشگری در كشور خبر داد كه بررسی‌ها نشان می‌دهد درحال حاضر به‌‎جز برخی مناسبت‌ها، دراكثر مواقع هتل‌های شهرهای بزرگ كشور با نصف ظرفيت خود مشغول به كارند. همچنين اكثريت گردشگران خارجی تمايل دارند كه درمدت اقامت خود در ايران به سراغ مهمان‌سراهای سنتی بروند كه بی‌توجهی به اين اصل می‌تواند هزينه سنگين و غيرقابل جبرانی را به اقتصاد كشور تحميل كند.

  ديدنی‌های طبيعی وتاريخی دركنار وجود چهار فصل در كشور، موجب شده تا هرساله گروه‌های زيادی از توريست‌ها برای ديدن اين امكانات به ايران سفر كنند .درحالی كه داشتن هتل و اقامتگاه مناسب يكی از زيرساخت‌های گردشگری به حساب می‌آيد، اما بالا بودن هزينه اين مكان‌ها موجب شده تا در بيشتر فصول سال با حداقل مشتری اداره شوند كه گواه اين ادعا، اظهارات رئیس اتحادیه هتل‌داران خراسان‌رضوی است كه اعلام كرد: اشغال هتل‌ها در مشهد به کمتر از ۵۰ درصد رسیده و تنها در تعطيلات عيد فطر بود كه اين ميزان به ۸۰درصد رسيد.

  بيست و هفتم تيرماه سال جاری بود كه رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسم افتتاح هتل پنج ستاره " لاله پارک" در تبریز از توافق با كشورهای تركيه و آلمان برای ساخت ۱۰ تا ۱۵ هتل ۵ ستاره با برند و تابلوی خارجی خبر داد.

  مسعود سلطانی‌فر افزود : از آنجا كه سطح خدمات گردشگری كشور با دنیا فاصله زيادی دارد، لذا تصميم داريم با ساخت هتل‌های ۵ ستاره اين فاصله را به حداقل ممكن برسانيم.

  معاون رئیس جمهور ادامه داد: در مجموع، ۱۷۵۰ پروژه نیمه‌تمام در دست اجراست که از این تعداد، ۷۲۰ هتل و هتل‌آپارتمان در دست اجراست که ۱۷۰ هتل از آنها، ۴ و ۵ ستاره خواهد بود و امیدواریم این هتل‌ها را تا پایان دولت دوم دکتر روحانی به ۲۰۰ هتل ۴ و ۵ ستاره برسانيم.

  درحالی‌که اين موضوع تنها گوشه‌ای از زيرساخت‌های گردشگری كشور به شمار می‌رود، بايد گفت هم‌اكنون پايين آمدن ميزان درآمد بيشتر مردم كشور موجب شده تا استقبال از اين مراكز كمتر شود و تنها برخی از گردشگران متمول و خارجی بتوانند از اين امكانات بهره ببرند.

  با وجود اينكه برخی كارشناسان، نبود هتل‌های شيک و مدرن را از علل افول گردشگری در كشور می‌دانند، آمارها و نظرسنجی‌ها ازگردشگران خارجی نشان می‌دهد كه اكثر آنها تمايل دارند تا در طول مدت اقامت خود در ايران از خانه‌های سنتی و تاريخی استفاده كنند.

  معاون میراث فرهنگی اصفهان دراين خصوص می‌گويد: نظرسنجی‌های به عمل آمده از گردشگران به ویژه توریست‌های خارجی نشان می‌دهد كه آنها تمایل به اقامت در خانه‌های تاریخی دارند، چرا که هتل‌های پنج ستاره و یا حتی با شرایط بهتر در شهرهای خودشان نیز یافت می‌شود.

  ناصر طاهری می‌افزايد : اين موضوع موجب شده برخی صاحبان هتل‌های ۵ ستاره و مجلل به ایجاد اقامتگاه‌های سنتی روی آوردند وجای دارد دولت به جای سرمايه‌گذاری برای ساخت هتل‌های ۵ستاره، از دارندگان و علاقمندان به ساخت اين‌گونه مكان‌ها حمايت‌های لازم را به عمل آورد.

  اين مسئول با اشاره به مقايسه هزينه اين دو مكان گردشگري با يكديگر ادامه می‌دهد: به عنوان مثال، هزینه پارکینگ، تغییر کاربری و عوارض پروانه برای یک ساخت هتل درجه یک حدود ۲۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود اما بازسازی خانه‌های تاریخی را می‍‌توان با حداقل اين ميزان بازسازی و توسعه داد.

  با وجودی كه هرساله قيمت خدمات عمومی دركشور افزايش می‌يابد، اما عدم استقبال از هتل‌ها موجب شده تا صاحبان اين مكان‌ها نتوانند قيمت خودرا بالا ببرند، بلكه در اكثر مواقع برای جلب مشتری و جلوگيري از زيان، تخفيف نيز بدهند كه به عنوان مثال می‌توان به خراسان رضوی اشاره كرد. وجود تربت پاک هشتمين امام شيعيان باعث شده تا در طول سال علاقمندان بسياري برای زيارت به اين شهر زيارتی سفركنند. با اين وجود حتی در شلوغ‌ترين زمان حضور زائران، باز هم صاحبان هتل‌های مشهد نمی‌توانند از تمامی ظرفيت‌های خود استفاده كنند.

  رئیس اتحادیه هتل‌داران خراسان رضوی با اشاره به مشكلات صاحبان هتل‌های بزرگ در اين شهر مقدس می‌گويد: در حالی‌كه نرخ اقامت در هتل‌های مشهد از دی‌ماه سال گذشته تا کنون هیچ تغییری نداشته و حتی ایام پیک مانند عید نوروز و تابستان نيز موجب نشده تا نرخ‌ها افزايش پيدا كند، درحال حاضر ميزان اشغال در هتل‌های مشهد به کمتر از ۵۰ درصد رسیده است.

  محمد قانعی با اشاره به افزایش سفرها به مشهد پس از پایان ماه مبارک رمضان می‌افزايد: تنها در تعطیلات سه روزه عید فطر بود كه میزان سفرها به شهر مشهد و اشغال هتل‌ها افزایش پيدا كرده و به ۸۰ درصد رسید.

  اين مسئول درخصوص علت كاهش استقبال ازهتل‌های مشهد ادامه می‌دهد: در حال حاضر مساله رکود اقتصادی دركشور و تاثير آن بر اقتصاد خانواده‌ها موجب شده تا آنها در ابتدا به فكر تامين نیازهای اساسی‌ خود بوده و پس از آن هزينه اندكی را برای سفر خود اختصاص بدهند كه با توجه به قرار داشتن در تعطیلات تابستانی و حجم بالای سفرها به مشهد، این نرخ اشغال به هيچ عنوان رضایت‌بخش نیست.

  اظهارات رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص توافق با ترکیه و آلمان برای ساخت ۱۰ تا ۱۵ هتل ۵ ستاره با برند و تابلوی خارجی برای رونق گردشگری در كشور موجب شد تا خبرنگار جوان به سراغ مسئول روابط‌عمومی اين سازمان رفته تا درخصوص ابهامات اين توافق و روشن شدن نقاط مبهم اين توافق اطلاع‌رسانی كند كه علی‌رغم قول وی برای معرفی كارشناس مربوطه، اين اتفاق نيفتاد.
 • Share this article on the social networks

 • Your Name:

  Your Message:
Latest News

Most Viewed News

Most Popular News

کلمات کلیدی
رزرو هتل در مشهد


Copyright @ 2011 SeeBarg Hotel.All Rights Reserved
طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
icon icon icon icon icon icon icon icon icon icon