+۹۸-۵۱-۳۸۴۰۱۳۳۵
 • هتل آپادانا، بنایی ارزشمند در کنار تخت جمشید

  ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
  تعداد نظر :(#)

  هتل آپادانا، بنایی ارزشمند در کنار تخت جمشید


  هتل "آپادانا" تخت جمشید از جمله بناهای زیبا و ارزشمند شهر مرودشت است که متعلق به دوران پهلوی دوم بوده و در شهر مرودشت فارس، در جوار بنای رفیع تخت جمشید واقع شده است.

 • تاریخچه


  ساخت این مهمانسرا طبق مدارک موجود در سال ۱۳۳۲ آغاز و پس از گذشت دو سال به بهره‌برداری کامل رسید .


  با وجود قدمت کم، فراز و نشیب‌های متعددی در روند بهره‌برداری از این مهمانسرا رخ داده است. در سال ۱۳۳۸ پس از گذشت چهار سال از بهره‌برداری، وزارت فرهنگ و هنر وقت به دلایل متعددی تصمیم گرفت تا با تملک هتل آن را از حالت عمومی خارج ساخته و به پایگاهی جهت خدمات‌رسانی به هیات‌های تحقیقاتی باستان‌شناسی تبدیل کند.


  در زمان برگزاری جشن‌های دو هزار و ۵۰۰ ساله در سایت تخت جمشید، تغییرات اساسی در بنا انجام شد و این مکان به عنوان یکی از پایگاه‌های اقامتی مهمانان خارجی مورد استفاده قرار گرفت.


  پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل سازمان میراث فرهنگی، این بنا به تملک سازمان درآمد و همچنان نقش خدماتی و اداری خود را به جز در دوره کوتاهی پیش از تعطیلی دهه ۷۰ که دوباره به خدمت عموم مردم در آمد، حفظ کرد.
  تعطیلی و بازگشایی مجدد


  این بنا در نهایت به دلیل ضعف ساختاری تأسیسات و نیز فقدان تأسیسات زیربنایی لازم جهت رفاه گردشگران و بازدیدکنندگان سایت باستانی تخت جمشید، تعطیل شد.


  وجود پتانسیل‌های مناسب جهت توانبخشی و مرمت کالبد مهمانسرا، مهمترین عاملی بود که مجریان طرح پردیس را بر آن داشت تا در سال ۱۳۷۸ با اعمال تغییراتی در طرح و پیش‌بینی تأسیسات لازم، عملیات بازسازی و بهره‌برداری مجدد از این واحد اقامتی مجددا کلید زنند.
  امکانات و ویژگی‌ها


  این بنا در میان باغی به وسعت ده هزار و ۵۰ متر مربع قرارگرفته که در محیط خشک اطراف فضائی مطبوع را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌سازد. طرح مهمانسرای آپادانا به گونه‌ای در نظر گرفته شده بود که رستوران هتل را به دو بخش مجزا و بدون ارتباط مستقیم با یکدیگر تبدیل و از این نظر مجموعه را از نظر سرویس‌دهی و نگهداری دچار مشکل می‌ساخت.


  از سوی دیگر با توجه به اشراف منظری بازدیدکنندگان تخت جمشید به هتل، استفاده از مصالح هماهنگ و همرنگ با محیط، کمترین آلودگی بصری را در سایت تاریخی، مهم و بی‌نظیر شهر پارسه ایجاد می‌کند.


  عمده‌تر‌ین مصالح به‌کار رفته در بنا، آجر و خشت است. همچنین سنگهای به کار رفته در محوطه از کوه رحمت، که منبع اصلی ساخت ستون‌ها و نقش برجسته‌های موجود در تخت جمشید است، استخراج شده و به کار رفته است.


  از دیگر عناصر مهم موجود در محوطه می‌توان به استخر شنای جلوی مهمانسرا اشاره کرد که در گذشته در خدمت رفاه هیات‌های باستان‌شناسی قرار داشته است.
  در ادامه تصاویری از هتل پس از انجام عملیات بازسازی و بهره‌برداری مجدد را مشاهده می‌نمایید.


 • Share this article on the social networks

 • Your Name:

  Your Message:
Latest News

Most Viewed News

Most Popular News

کلمات کلیدی
رزرو هتل


Copyright @ 2011 SeeBarg Hotel.All Rights Reserved
طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
icon icon icon icon icon icon icon icon icon icon