+۹۸-۵۱-۳۸۴۰۱۳۳۵
 • هتل‌های لوکس کابل؛ دژهای پنج ستاره

  ۱۳۹۵/۰۵/۱۹
  تعداد نظر :(#)

  هتل‌های لوکس کابل؛ دژهای پنج ستاره


  چهره جنگ زده کابل اکنون تغییر کرده. ساختمان‌های بلند و خیابان‌های پر رفت و آمد. گرچند هنوز هم صدای توپ و تفنگ هر از گاهی در آن شنیده می‌شود اما این شهر همچنان میزبان مهمانان زیادی از سراسر جهان است.

 • برای میزبانی از این مهمان‌ها، هتل‌ها و مهمانخانه‌های زیادی ساخته شده. بازار هتل‌داری در کابل در یک دهه گذشته گرم بوده است.

  اما هتل‌داران در کابل بویژه هتل‌های لوکس، ناگزیر اند بعلاوه عرضه خدمات معمول، امنیت مهمان ویژه خود را نیز تامین کنند و این مساله مهم ترین چالش برای هتل داران کابلی است.

  مهمان‌های هتل‌های گرانقیمت کابل برای وارد شدن به داخل هتل باید از موانع بسیاری بگذرند؛ دیوارهای سیمانی، دروازه‌های امنیتی و حتی بازرسی بدنی که ظاهر این هتل‌ها را به به یک دژ نظامی شبیه کرده و آن را از دنیا پیرامونش جدا و متفاوت کرده است.

  با آنهم هنوز این هتل‌ها مهمانان خود را دارند و سرمایه گذاران، علاقمند به کار در صنعت هتل‌داری در افغانستان هستند.

  هتل‌های پنج ستاره کابل با میلیون‌ها دلار سرمایه

  کابل اکنون دو هتل پنج ستاره دارد.

  هتل کابل سرینا اولین هتل پنج ستاره در افغانستان بود که در سال ۱۳۸۴ افتتاح شد.

  هتل سرینا ساختمان نوسازی شده " هتل کابل " است. هتلی که زمانی از معروف‌ترین هتل‌های شهر کابل بود. "کابل سرینا" با سرمایه گذاری حدود ۳۵ میلیون دلار ساخته شد.

  این هتل، ۱۷۷ اتاق دارد.

  کار نوسازی "هتل کابل" به پیشنهاد دولت افغانستان، با هزینه شهزاده آقا خان، رهبر اسماعیلیان جهان انجام شد و اکنون اداره و مدیریت این هتل نیز بر عهده آنهاست.

  دومین هتل پنج ستاره

  قرار است دومین هتل پنج ستاره در کابل نیز در ماه فوریه سال ۲۰۱۴ افتتاح شود. تاکنون نود درصد کار این هتل به پایان رسیده است.

  فتح طاهر رئیس شرکت روتانا که مالک این هتل است می‌گوید که برای ساخت هتل "گراند ریزیدنز کابل" تاکنون ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری شده است.

  مجدود پوپل یکی از نمایندگان اتاق تجارت آمریکا در افغانستان می‌گوید که مدیریت این هتل برعهده هتل آمریکایی ماریوت خواهد بود اما سرمایه گذاری آن مربوط به شرکت روتانا است.

  به گفته وی، این هتل دارای ۳۸۰ اتاق می باشد و در ساحه ای بیش از پنجاه هزار مترمربع ساخته شده است.
  کار ساخت دومین هتل پنج ستاره در افغانستان نیز دو سال پیش آغاز شد. این پروژه از سوی کارل ایکن بیری سفیر پیشین آمریکا در افغانستان افتتاح شد.

  آن زمان مقام‌های سفارت آمریکا در کابل گفته بودند که این هتل مربوط به هتل آمریکایی ماریوت است. اما حالا یک شرکت اردنی اعلام کرده که این هتل از سرمایه گذاری‌های آنان است اما زیر نظر هتل ماریوت مدیریت خواهد شد.

  مشتریان هتل‌های پنج ستاره کابل

  مشتریان هتل‌های پنج ستاره افغانستان نیز با مشتریان هتل‌های دیگر جهان متفاوت هستند.

  بر اساس معلومات سایت رسمی هتل سرینای کابل، بهای اقامت در این هتل دست کم ۳۵۶ دلار در ۲۴ ساعت می باشد و در کشوری که شمار زیادی از شهروندان آن با فقر دست و پنجه نرم می‌کنند، اقامت در این هتل برای بسیاری‌ها، غیر ممکن است.

  اما تاجران و سرمایه داران و سیاستمداران زیادی در افغانستان هستند که توانایی پرداخت این مبالغ را دارند که بیشترین مشتریان این هتل را تشکیل می‌دهند.

  شوکت علی یکی از کارشناسان هتل‌داری در افغانستان می‌گوید گردشگران بزرگترین مشتریان هتل‌های کشورهای جهان هستند اما آنها کمترین بخش مشتریان هتل‌های افغانستان را تشکیل می‌دهند.

  زندان‌های پنج ستاره

  آقای علی می‌گوید ناامنی بزرگترین چالش در مقابل صنعت هتل‌داری در افغانستان است.

  او گفت: "تدابیر امنیتی در هتل‌های کابل بسیار شدید است. دروازه‌های امنیتی و بازرسی و پرسش و پرسش.این تدابیر امنیتی، هتل‌ها را در افغانستان شبیه زندان ساخته است. این برای امنیت خوب است اما مهمانان فکر می‌کنند هر لحظه آماده جنگ و آماده دفاع هستند."
  ناامنی باعث شده که مشتریان هتل‌های پنج ستاره در کابل نه گردشگران بلکه دیپلمات‌ها و چهره های خاص باشند و شاید هم همین مهمانان خاص سبب شده اند که این هتل‌ها نا امن شوند و شورشیان بی میل به حمله به آن نباشند.

  در زمستان ماه سال ۱۳۸۶ یک انفجار بزرگ در محوطه هتل سرینا رخ داد که دست کم یک کشته برجای گذاشت.

  طالبان مسئولیت این رویداد را به عهده گرفته و گفته بودند که چهار نفر از جنگجویان این گروه به سرینا حمله کردند.

  همچنان در پائیز سال ۱۳۸۸ راکتی به دیوار محوطه این هتل اصابت کرد که دو زخمی بجا گذاشت.

  گفته شد که این حملات زمانی صورت گرفته که مهمانان خاصی در این هتل حضور داشتند.

  پس از این حملات، تدابیر امنیتی در هتل سرینا شدید شد اما کار آن ادامه یافت.

  همچنان به تازگی گزارش‌هایی منتشر شد که کار ساخت دومین هتل پنج ستاره در افغانستان نیز به دلیل ناامنی متوقف شده است.

  اما مالک این هتل چند روز پیش نشست خبری برگزار کرد و گفت: "هیچ حادثه‌ای رخ نداده. هیچ مشکل امنیتی نداشتیم. ما برای افغانستان کار کردیم و به افغانها نزدیک هستیم. آنها هدف ما را می‌فهمند."

  اما تغییر نام دومین هتل پنج ستاره در کابل از هتل آمریکایی ماریوت به گراند ریزیدنز کابل، نشان می‌دهد که شاید تدابیر امنیتی برای حفظ این هتل از اکنون روی دست گرفته شده است.

  خدمات؛ بزرگترین عرصه سرمایه گذاری در افغانستان

  وفی الله افتخار رئیس اداره حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان می‌گوید که تاکنون ۸۵۰۰ شرکت بیش از دو و نیم میلیارد دلار در بخش خدمات عرضه خدمات در افغانستان سرمایه گذاری کردند.

  به گفته او، این شرکت ها شامل شرکت های مخابراتی، هوانوردی، شرکت های مشورتی، بانک‌داری و هتل‌داری می شوند.

  به گفته آقای افتخار، تاکنون بیش از سیصد هتل از اداره حمایت از سرمایه گذاری، آیسا، مجوز گرفته‌اند.

  اما صنعت هتل‌داری در کنار ناامنی با مشکلات دیگری نیز رو به رو است.

  آقای شوکت علی می‌گوید نداشتن مشتریان کافی و کارمندان حرفه ای از چالش‌های دیگر در صنعت هتل‌داری در افغانستان است.

  او افزود که مشکلات در این صنعت سبب شده بسیاری از هتل‌داران ساختمان‌های هتل را به آپارتمان‌های رهایشی و یا تجاری بدل کنند.

  در همچو وضعیتی، سرمایه گذاری به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار برای ساخت یک هتل پنج ستاره، در کشوری که تنها در یک سال گذشته در آن حدود ششصد میلیون دلار سرمایه گذاری شده، رقم بسیار بزرگی محسوب می‌شود.

  اداره حمایت از سرمایه گذاری،آیسا، می‌گوید میزان سرمایه‌گذاری در دوازده سال گذشته در افغانستان، به هشت میلیارد دلار می رسد.
 • Share this article on the social networks

 • Your Name:

  Your Message:
Latest News

Most Viewed News

Most Popular News

کلمات کلیدی
رزرو هتل


Copyright @ 2011 SeeBarg Hotel.All Rights Reserved
طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
icon icon icon icon icon icon icon icon icon icon