+۹۸-۵۱-۳۸۴۰۱۳۳۵
 • هتل حلال؛ تقلیدی کورکورانه و اشتباه تاریخی سازمان میراث فرهنگی

  ۱۳۹۵/۰۶/۲۸
  تعداد نظر :(#)

  هتل حلال؛ تقلیدی کورکورانه و اشتباه تاریخی سازمان میراث فرهنگی


  داریوش آل‌آقا با انتقاد شدید از سیاست‌های حاکم بر گردشگری و هتلداری کشور، اعطای گواهینامه "حلال" به هتل‌های ایرانی را تقلید کورکورانه و بزرگ‌ترین خطای تاریخ متولیان صنعت گردشگری کشور می‌داند که بدون هیچ مطالعه و نیازسنجی از سوی سازمان میراث فرهنگی صورت گرفته و در نتیجه اوضاع هتلداری را آشفته‌تر از قبل خواهد کرد.

 • این کارشناس صنعت هتلداری پس از ذکر تاریخچه‌ای از اعطای "گواهینامه حلال" به هتل‌ها در سراسر کشورهای جهان و ذکر چند نمونه، دلایل خود مبنی بر ناکارآمدی طرح این موضوع در صنعت هتلداری ایران را این‌گونه مطرح می‌نماید:

  باید پرسید بر اساس کدام نیاز، هتل‌های کشورمان نیازمند گواهینامه حلال می‌باشند؟ آیا تا پیش از این خدمات آنان منطبق با نیاز مسلمانان نبوده است؟ آیا تصویر کشور ما در ذهن جهانیان، کشوری خارج از دنیای اسلام است؟ آیا شباهتی بین فضای گردشگری ما با مالزی و امثالهم وجود دارد که به رغم حاکمیت فضای اسلامی بر جامعه، هتل‌ها مستقل عمل می‌کنند تا لازم باشد تا برخی هتل‌ها با دریافت این گواهینامه تمایز خود را از سایر هتل‌ها نشان دهند؟ آیا تفاوتی بین نیاز مسلمانان داخلی با خارجی وجود دارد که باید آنرا با گواهینامه حلال نشان داد؟ و یا اساسا تا به امروز عدم موفقیت ما در بهره‌مندی از بازار گردشگری حلال، نبود این نشان برای هتل‌هایمان بوده است؟
  بدون تعارف باید گفت که صدور این گواهینامه برای هتل‌های کشور تنها منفعت صادرکننده را به همراه دارد و نه تنها سودی را متوجه هتل‌ها نمی کند بلکه با زیر سوال بردن سابقه فعالیت آنان در طی تاریخ بعد از انقلاب که همواره زیر سایه قوانین اسلامی بوده، موجب خسارت و عدم اعتماد در طول زمان می‌شود.

  به این مهم باید سابقه تاریک سازمان در انجام پروسه‌های طبقه‌بندی و اعطای گواهینامه را نیز مدنظر قرار داد که احتمال عقیم ماندن این طرح را تشدید می‌کند تا در آینده‌ای نزدیک با تعدادی هتل با گواهینامه "حلال" و عده‌ای دیگر بدون آن اما هر دو با خدمات یکسان روبرو باشیم تا از این طنز عادی برای ما، کلافی سردرگم برای خارجی‌ها درست شود؛ آن‌ها که بعدها در بلاتکلیفی خواهند ماند که چه تفاوتی بین این دو دسته از هتل ها وجود دارد؟ آیا از هتل‌های فاقد این گواهینامه می‌توانند انتظار خدمات مرسوم در هتل‌های غیر اسلامی را داشته باشند؟ آیا هتل‌های دارای گواهینامه حلال با توجه به فضای کلی کشور صرفا پذیرای مسلمانان است یا اینکه غیرمسلمانان نیز می‌توانند از خدمات آنان استفاده کنند؟ و اگر می‌توانند، می‌توان انتظار خدمات متفاوت را داشت؟

  پاسخ به پرسش‌هایی از این دست بیانگر این حقیقت تلخ خواهد بود که اعطای گواهینامه "حلال" تنها یک تقلید کور از گواهینامه‌های روز صنعت هتل جهان بدون مطالعه و نیازسنجی از سوی سازمان است که ذوق زده از خلق آن حتی کلنگ احداث هتل حلال به زمین می‌زند، حال آنکه اساسا معیاری برای ساخت چنینی هتلی وجود ندارد.

  با این همه، پیشنهاد صاحب این قلم این است که سازمان به جای تمرکز بر این تقلید، اگر ضعف در گردشگری حلال را در هتل‌ها می‌بیند، همت به راه‌اندازی سایتی برای معرفی هتل‌ها و مراکز اقامتی ایران در راه گردشگری حلال با زبان‌های مختلف بر اساس بازارهای هدف نماید و در آن امکانات و خدماتی که هتل‌ها می توانند برای نیاز مسلمانان در طول مدت اقامتشان ارائه دهند را معرفی نماید.

  بدین ترتیب خود هتل‌ها نیز بی‌ دغدغه از دریافت گواهینامه سعی در افزودن این خدمات به فهرست خویش برای بهره بیش‌تر از بازار خواهند کرد.
 • Share this article on the social networks

 • Your Name:

  Your Message:
Latest News

Most Viewed News

Most Popular News

کلمات کلیدی
رزرو هتل


Copyright @ 2011 SeeBarg Hotel.All Rights Reserved
طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
icon icon icon icon icon icon icon icon icon icon